mantolama

mantolama nasıl yapılırMantolama ilk bakışta her ne kadar basit bir uygulama gibi gözükse de kendi içerisinde

pek çok detay ve uygulama tekniğine dayalı bir sisteme sahiptir. Sadece iyi malzeme veya iyi usta, doğru bir uygulama için yeterli olmaz. Mantolama doğru malzemenin doğru ustayla doğru bir şekilde uygulanması halinde iyi bir sonuç verir.Buradan anlaşılacağı gibi sadece iyi malzeme almak ve iyi bir ustayla çalışmak binanızda istediğiniz verimliliğe ulaşmanıza yetmeyecektir. İşte burada devreye "tecrübe" ve "deneyim" girmektedir. Mantolama sistemleri hakkında bazı önemli detayları sizlerle paylaşmak istiyorum. Mantolama sistemleri binalarda kullanılan yapı detaylarına bağlı olarak %50'ye kadar varan ısı tasarrufu sağlar. Tabiki bu sadece oran bazında elde edilmiş bir sonuç değildir. Yıllardır çalıştığımız müşterilerimizden bire bir olarak aldığımız direk sonuçlarla da test ettiğimiz bir orandır.Mantolama Dış Cephelerde ısı Yalıtımı "izolasyon" Sağlar. Mantolama adı verilen Dış Cephe Isı Yalıtım Sistemlerini uzun yıllar öncesinden Avrupa ülkelerinde standartlarla çerçevelenmiş ve enerji tasarrufu amaçlı kullanılmaya başlanmıştır.Fakat Ülkemize maalesef gecikmeli bir şekilde gelen ısı yatlım sistemidir. Mantolama Binanızın ömrünü sabitlmekle birlikte Korozyon, nem, ve ısı kaçaklarını önleyici bir etkiside vardır. Mantolamanın en önemli etkisi yapılarınız ömrünü sabitlemesidir.. 

Mantolama Cephe Kaplama Sistemleri Manto Taşyünü ile doğru malzeme ve bileşenlerinin seçimini takiben, doğru uygulanmış mantolama sisteminin bir diğer önemli özelliği; bina ve dış ortam arasında oluşturduğu yalıtım ile yalnızca ısı değil, ses ve yangın yalıtımı da sağlıyor olması. Bunun yanı sıra, dış cepheyi koruduğu için, binanın daha geç yaşlanmasını sağlıyor, dolayısıyla enerji ve bakım giderlerini önemli ölçüde azaltıyor. Binalarda ısıtma ve soğutma amaçlı kullanılan kombi, kalorifer, klima ve benzeri cihazların sarf ettiği enerjiden mantolama uygulaması ile büyük oranda tasarruf edilebiliyor. Mantolama ile binalarda hem yaz hem de kış aylarında faturaya yansıyan ısıtma ve soğutma giderleri en az %60 oranında azalıyor. Binalara yaptırılan mantolama, sıcak bir kış geçirerek, yakıt giderlerinin düşürülmesini sağlıyor. Ayrıca rutubetin oluşturduğu küf, bakteri ve kötü kokuların oluşmasını da engelliyor. Mantolama yapılan binalarda azalan yakıt tüketimi aynı zamanda hava kirliliğinin önlenmesine de destek oluyor.İzocam Yalıtım Levhaları Manto Taşyünü, Manto İzopor, Manto İzopor Plus ve Manto Foamboard olarak üretiliyor. Manto Taşyünü ısı, ses ve yangın yalıtımında, Manto İzopor, Manto İzopor Plus ve Manto Foamboard ise ısı yalıtımı amaçlı kullanılıyor. Dış Cephe Mantolama Kaplama Sistemleri Poliüratan Mantolama 

Kaplama Malzemeleri  Taşyünü : Isı yalıtımı ve ses yalıtımı amacı ile kullanılan taşyünü, diğer yalıtım levhalarına kıyasla daha yüksek bir yoğunluğa sahiptir. Doğal yapısı nedeni ile yangın sınıfı A (Yanmaz) olan taşyünü 0,040 W/mK ısı iletkenlik değerine sahiptir.MantolamaDıştan ısı yalıtımı uygulamasına verilin isim. Binaların duvar, kolon, kiriş mantolama ve tavan yüzeylerinde dışarıdan, sonradan yapıştırılarak yeşil defter ve dübellenerek akrilik reçine katkılı, çimento bazlı hazır sıvalar uygulanarak kullanılmaktadır. mantolama-fiyatlari-cephe-kaplama

Mantolama çeşitleri nelerdir ?


Mantolama Sistemleri kullanılan ısı yalıtımı levhasına göre çeşitlilik arzeder. Örneğin köpük tipi levhalar ile yapılan sistemler veya elyaf tipi levhalar ile yapılan sistemler gibi. En yaygın olarak kullanılan ısı yalıtımı levhalarını kısaca listelemek gerekir ise ;
EPS yani genleştirilmiş polistren esaslı ısı yalıtımı levhası
XPS yani ekstrüzyon sistemi ile imal edilmiş polistren ısı yalıtımı levhası
Taş yünü yüksek sıcaklıkta elde edilmiş elyaflardan oluşan ısı yalıtımı levhası
Köpük sistem mantolama ürünlerinde ısı yalıtım malzemesi olarak EPS veya XPS kullanılmaktadır. Tektalan sistem ve Heraklith sisteme göre daha ekonomik bir sistemdir. titiz incelemeler neticesinde en kaliteli ve birbiri ile uyum sağlayan komponentler köpük sistem içerisinde biraraya getirilmiştir. Ünar Yapı tecrübesi ile güvenle uygulanacaktır. Çok uzun yıllar boyunca verim alabileceğiniz mantolanmış bir cephe sistemine sahip olabilirsiniz. 
mantolama nasil_yapilir

Özellikle bina cephelerinde yapılan ısı yalıtım uygulamaları birkaç alternatifli olarak tüketici beğenisine sunulmaktadır. Firmamız yüksek mekanik mukavemet gerektiği durumlar için kalın sıvalı sağlam cephe sistemlerini sağlarken ince sıvalı sistemler de kullanılan yalıtım malzemesi çeşitliliği ile hem uygulamalı hem malzeme tedariki şeklinde verilmektedir. Ayrıca binanın dış cephesinden uygulamanın mümkün olmadığı durumlar için de içerden ısı yalıtımı yapılmasını sağlayan çözümler de mevcuttur.
Günümüzde mantolama, çok uzun yıllara dayanan bir sistem değildir. Mantolama daha çok genleştirilmiş polistrenlerden meydana getirilmiştir. 
Yapılarda mantolama, cephelerde tercih edilen ve ısı yalıtımı sağlamak amacıyla kullanılan bir sistemdir. mantolama yapimi
Mantolama, yapılarda kullanımı yoğunluğu ve ısı köprülerinin en az indirilerek yapılmasına özen gösterilmelidir.Yapıların iç ve dış etkenlerden iyi korunması korunması ancak standartlara uygun yalıtımyapılarak sağlanabilir. 
Yalıtım sistemlerinin esas amacı; yapının taşıyıcı ve koruyucu sistemlerinin dış etkenlerden koruyarak; daha güvenli koruma sağlamasıdır.
Dış cephede estetik çözüm arayan mimarların beklentilerine karşılık veren yalıpan malzemesi cephede ahşap görünümü elde etmemizi sağlamaktadır. Ahşap görünümlü yalıpan malzemesi küflenme, paslanma, yanma, çatlama, kırılma gibi etkenlere karşı korumalıdır.
Bu çözümde kullanılan bileşenler doğru nitelikte seçilmiş Extrüde polistren ısı yalıtım
levhaları, levhaların yüzeye ankrajlanmasını sağlayan özel dübeller, yine levhaların yüzeye yapışmasını sağlayıcı özel yapıştırma harcı ve ısı yalıtımına özel sıva harcı, sıva aderansını arttıran sıva filesi, boşluklarda kullanılmak üzere tasarlanmış alüminyum profillerden oluşmaktadır.
Isı yalıtım levhaları, arka yüzeyi pürüzlendirilmiş ve oluklu/delikli, ön yüzeyi sıva uygulamaları için geliştirilmiş özel pürüzlü, bünyesine su almayan, boyutsal stabilitesi mükemmel, yayıncılık testleri yapılmış, B1 sınıfı zor alev alabilen Extrüde polistren ısı yalıtım malzemeleridir.
Yapıştırma harçları, çok iyi yapıştırma niteliği olan sıcağa ve dona karşı dayanıklı,
su ile karıştırılarak hazırlanan malzemedir.
Sıva harçları, sentetik katkılarla kalitesi arttırılmış, uzun düzeltilebilme süresi olan, yağmur darbelerine, sıcağa ve dona karşı dayanıklı, su ile karıştırılarak hazırlanan malzemedir. 
Sıva filesi, min. 145 gr/m2 ağırlığında alkalilere ve kimyasallara dayanıklı cam elyafı malzemedir. Dübel, ısı yalıtım levhalarının cephe yüzeyine tesbitini yapmak için kullanılan 9 ve 11 cm boyunda çivili bağlantı elemanıdır. Köşe profili, bina köşeleri ve pencere köşelerini koruma amaçlı kullanılan yüzeyleri delikli alüminyum köşebentlerdir Dış cephe kaplama yapılan konutlarda dış cephe sıva üzerine EPS strafor döşendikten sonra m profil dediğimiz gavraniz profiller dikeyde döşendikten sonra betopan malzememiz m profil üzerine vidalanarak kaplama işlemi tamamlanmaktadır, Yalıpan malzemesi dış cephede ısı ve ses yalıtımı sağlamaktadır, bu değerler %50 ile %70 değerlerine çıkmaktadır böylelikle yeni yapılan konutlarda gereksiz enerji tasarrufu sağlayarak yaşam alanlarımızı ekonomik düzeye düşürmektedir. Fugalı mantolama yaklaşık olarak 3,5 cm kalınlığında olan EPS levhaların üzerine akrilik ve mineral malzemelerin kullanılmasıyla kaplanan bir dış cephe mantolama işlemidir. İstendiğinde farklı ölçülerde şekillendirilebilirken, standart ölçüleri 3,5 cm x 46 olarak belirlenmiştir.
Yeni binalar ve diğer birçok yapılarda ısı yalıtımlarının giderek önem kazanmasının nedenleri yukarıda belirttiğimiz koşullar olmaktadır. Gelişen dünyanın doğal hayatına daha fazla zarar vermemek için fugalı mantolama (ısı yalıtım) sistemleri için iletişim sayfadından bizlerle iletişim kurarak mimarlarımız ve inşaat mühendislerimizden gerekli bilgileri alabilirsiniz Fugalı mantolamanın uygulama şekli, EPS levhaların metrekare bazında 4 ya da 5 kilogram olmak üzere foamboard adı verilen yapıştırıcı kullanılarak cepheye yapıştırılması ve her plakanın en az 3 yerinden dübellenmesidir. Bu işlemin ardından ek yerlerine ve gerekli kısımlarına birtakım düzenlemeler yapıldıktan sonra grenli kaplama işlemine geçilmektedir. Grenli kaplama sıvalı, beton, mozaik yüzeyler ve ısı yalıtım sistemlerinde uygulanmaktadır. Uygulandığı yüzeye oldukça iyi yerleşirken, aynı zamanda da uzun ömürlüdür. Isı yalıtım sistemlerinde EPS levhaların kattığı artılara baktığımızda yüksek ısı yalıtımı sağladığı, yüksek basınca karşı dayanıklı olduğu, stabil boyutlara alınabildiği ve B1 yangın sınıfında olduğunu görürüz. Mantolama binaların ısıtma ve soğutma maliyetlerini azaltarak çok kısa sürede geri kazanılan bir yatırımdır. Isı transferinden ve termal gerilmelerden kaynaklanan rutubet, küf, duvarlardaki çatlama ve dökülmeleri önleyerek bakım ve onarım maliyetini azaltır. 
Binaların dış yüzeyini mantolama yaptırmak günümüzde bir gereksinim olmuştur. Mantolama en etkili ısı yalıtım sistemidir. Mantolama da iki ayrı eps kullanılır. Beyaz eps ve karbonlu eps. Karbonlu eps nin ısı yalıtım değeri beyaz eps ye göre daha fazladır.Xps dediğimiz daha yoğunluğu yüksek ve sert olan malzeme ise dış cephenin nefes almasını engellediği için tavsiye edilmez. Diğer bir ürünümüz üzeri akrilik esaslı elastik elyaflı sıva ile kaplanmış olan mantolama malzememizdir. Bu ürünler uygulama hazır haldedir, file ,sıva vb. malzemelere ihtiyaç yoktur
Bina cephesindeki duvar, kolon ve kirişleri su ve rutubetten koruyarak binanın ömrünü uzatır. Binalarınızın su ve ısı yalıtımı sağlanarak konutlarınızda konforlu ve huzurlu bir yaşam ortamı meydana getiren mantolama çalışmalarınızı, teknik uygulama eğitimini tamamlayıp uygulama sertifikası almış, güven duyabileceğiniz tecrübeli usta ekibimizle yapmak üzere hizmetinizdeyiz.
Isıtma ve soğutma maliyetlerini düşürebilmek için, enerjiyi daha verimli kullanabilme yollarını aramaya başladık. Bu aramaların sonucunda bazı sonuçlara vardık. Enerjinin daha verimli kullanılması açısından en önemli konunun başında, mantolama olarak adlandırılan dış cephede ısı yalıtım uygulaması olduğunu gördük. Yapılarda ki ısı kayıplarının büyük bölümü binanın dış cephesinden kaynaklanıyor. Bu kayıpları önlemek için mantolama sistemi geliştirildi. Sistemin ana unsuru kullanılan ısı yalıtım değeri yüksek eps malzemedir. Mantolama sayesinde sarfedilen enerjiden ortalama yüzde 50-60 oranında tasarruf sağlanıyor. Bu tasarruf hem aile bütçesine hem de ülke ekonomisine katkı sağlıyor.

Günümüzde kullanılan yalıtım levhaları arasında, en popüler olanı EPS (Ekstrüde Polistiren) yalıtım levhalarıdır. Oldukça düşük bir işi iletkenlik (0,031 W/mK)değerine sahip olan EPS'nin yangın sınıfı B-1 (Zor alevlenici) ve min.20 Kg/m³ yoğunluktadır. Ülkemizde, dışcephe ısı yalıtımında, çoğunlukla 3 cm kalınlığında, binili tipleri kullanılmakla birlikte, teras yalıtımı, özel işlemler veya istenildiği durumda, 5 cm kalınlığında levhalar da kullanılmaktadır. 

XPS : Ekspande Polistiren. Birim hacim kütlesi 16 Kg/m³ ve Isı iletkenlik değeri 0,040 W/mK'dir. EPS levhalara göre daha ekonomik olan XPS levhalar B-1 yangın sınıfına girerler. Beyaz köpük olarak da bilinir.
Dış Cephe Kaplama – Yalıpan 
Dış cephe kaplamalarında kullanılan tepe betopan tarafından üretilmekte ve türkiyede ana bayi'liğini üstlendiğimiz Yalıpan malzemesi çimento esaslı çam yongalarından oluşmaktadır.

Söve Kaplama


söve ürünü binanızın estetik görünümünü de artırdığı için binanıza değer katacaktır. Söve binalarınıza estetik bir güzellik sunmanın yanı sıra ısı, ses gibi dış etkenlere karşı yüksek dayanımlı bir izolasyon malzemesidir. Söve firmaları tarafından Pencere etraflarında sövelerin altına veya mermerin altına denizlik uygulaması yapılabilir veya sövelerin üst kısmına taç uygulaması yapılabilir. Özellikle pencere etraflarında kullanılan söveler zeminden daha yüksek bir boyut verirler.

Bizler Bursa'da herzaman kaliteli escort bulmak isteriz. Ne zaman olur ise olsun iyi escort herzaman burda olur ki adres sudur Bursa escort Bulmak icin kalitesi ile her daim ust sirada olup kral gibi olmasi tesaduf degil. bakalim genel pacoz escort bayanlar oluyor normal modellerde bu pacozlarin yaninda kala kala onlara benziyorlar gercekten en guzel ve kaliteli olanlari secip burada paylasiyoruz. Escort bursa olarak is yapiyorlar ama Serseri gibiler her daim bakimli ve seksi bir gorunuse sahip olmaya sizleri ve bizleri herzaman en ust seviyede memnun etmeyi hedefliyorlar.